BLOG

CGN İp Nedir ( Carrier Grade Nat )

CGN İp Nedir ( Carrier Grade Nat )

CGN (Carrier Grade NAT) Port açamıyorum , Port açılmama sorunu , 100 lü ip adresi gibi sorunlarla boguşuyorsanız aşağıya bir göz atmanızda yarar var.

CGN (Carrier Grade NAT) olarak bilinen yapı temel olarak tek bir IP adresi üzerinden birden fazla kullanıcının internete çıkış yapmasını sağlıyor. CGN, Mevcut olan bir IP adresi üzerinden birden çok kullanıcının internete çıkmasını sağlayan bir yapıdır. Bunu zaten evimizdeki modemler yapıyor ve modeme bağlı tüm cihazları NAT sayesinde tek bir IP adresi üzerinden internete çıkartabiliyorlardı. Artık servis sağlayıcılar CGN denilen yapı ile tek bir IP adresi kullanarak birden fazla kullanıcının internete çıkış yapmasını sağlayabiliyorlar. Örneğin istanbul anadolu ve avrupa yakasında oturan 2 farklı kullanıcı aynı IP adresi ile internete çıkış yapabiliyor.

Peki bu nasıl yapılmakta ? 

Şöyle ki , bir IP adresi üzerinde 65535 adet port bulunur. Bu yapı ise IP adresini olabildiğince verimli kullanmayı amaçlar yani bahsettiğimiz tek bir IPdeki 65535 port içinden farklı portlardan birden fazla kullanıcı internete çıkış yapar (213.83.183.15:4952 şeklinde)

Bize yaratmış olduğu etkiler nelerdir?

- CGN contexinden IP alan bir kullanıcı, kesinlikle port yönlendirme yapamaz bu yüzden güvenlik kameralarını uzaktan izleyemez. 
- DDns gibi hizmetler kullanamaz.
- Bazı portallar ve programlar IP üzerinden bir çeşit filtreleme yaptığı için bu program veya portalları kullanamaz (Borsa programları vs) 
- Bazı benzer filtreleme kullanan download siteleriden aynı anda indirme yapamaz. 
- Aynı online oyunu oynayan oyuncularla aynı havuzdaysanız oyuna girişinizde hata alabiliyorsunuz. Aynı şekilde 1 Ip'den en fazla 1 kayıt alan yerlere kayıt hatası alabilirsiniz.
Yine aynı şekilde bazı online oyunlarda, oyuna girememe veya banlanmalar yaşanabilir 

CGN IP Havuzuna Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Bu durumu anlayabilmek için modem arayüzüne ulaşmanız ve arayüz üzerindeki IP adresini öğrenmeniz gerekiyor. Modem arayüzüne ulaştınız ve status sayfasında 100.x.x.x ile başlayan bir bloktan ip aldığınızı görüyorsanız CGN IP ile internete bağlanıyorsunuz demektir.

CGN(Carrier Grade NAT) Sorunu Nasıl Çözülür? CGN Havuzundan Nasıl Çıkarım?

Eğer CGN IP ile internete bağlanıyorsanız, bu durumu aşabilmek için ilk yapmanız gereken modeminizi yeniden başlatarak farklı bir IP adresi almayı denemek. Eğer yeniden başlatma ardından da CGN IP ile internete bağlanıyorsanız sizin yapacağınız bir durum olmayacaktır. Bu durumda Internet Servis Sağlayıcısını (TTNet Superonline Turknet) arayıp CGN havuzundan çıkıp tekil ip adresi kullanmak istediğinizi belirtmelisiniz, Ancak bu çözüm olmayabilir operatörler IPv4 adreslerinde yaşanan darboğazdan dolayı CGN sistemine geçtiler, Dünyada hızla tükenmekte olan IPv4 operatörleri yakın zamanda dahada zor durumda bırakacak büyüyen internetin talebine IPv4 ile yetişilemeyeceği yıllar öncesinden belliydi zaten, CGN ip den çıkmak istediğinizde muhtemelen size statik ip hizmeti önereceklerdir bu da servis sağlayıcının cebine girecek 8 ile 15 TL arasındaki aylık bir ücretten ibarettir.

gönderen: ESA Güvenlik
27.05.2017
YORUMLAR

BU YAZIYA YAPILAN BİR YORUM BULUNAMADI. İLK YORUMU YAPAN SİZ OLUN!

BİR YORUM BIRAKIN

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile belirtilmiştir.