BLOG

Kamera Sistemlerindeki Harddisk Dolandırıcılığı !

Kamera Sistemlerindeki Harddisk Dolandırıcılığı !

Son günlerde güvenlik sistemleri sektöründe baş gösteren ciddi bir problem olarak adlandırabileceğimiz harddisk konusu, rekabetin artması ve fiyat politikalarının ciddi oranlarda düşüş göstermesi sebebleri arasında gösterebileceğimiz bir problem mevcut, 

Kayıt cihazlarında kullanılması gereken harddiskler 7/24 çalışabilir tipte 5900rpm dönüş hızında çalışması gereken harddisk tipidir, güvenlik amaçlı takılan ürünlerin kayıt üniteleri olarak işlev gören harddiskler güvenlik sisteminizin kalbi denebilecek kadar önemli sistem parçalarıdır.

Örnegin bir hırsızlık durumunda kayıt yaptığını düşündüğünüz güvenlik sisteminiz aslında kayıt yapmıyor olabilir !

Ucuz fiyata taktırdığınız güvenlik sisteminiz ona en çok ihtiyacınız olduğunda sizi yarı yolda bırakabilir, Genellikle güvenlik kamerası taktırmak isteyen bir müşteri sistemin fiyat ve görüntü kalitesini baz alarak sistem tercihi yapmaktadır, Bu hususlarda tabiki önemlidir ancak satın alacağınız sistemdeki harddisk özelliğini bilmeniz sizi olası problemlerde kayıtsız bırakmayacaktır.

Piyasadaki Harddisk hilesi !

Refurbished Harddisk Nedir ? ( Yenilenmiş Harddisk )

Refurbished ürünler daha önceden kullanılmış ve daha sonra gerekli bakımları yapılarak tekrar satışa sunulan ürünlerdir.

Refurbished ( 2.el ) ürünlerin tamamının gerekli bakımları ve testleri ( kozmetik görünüm, yazılım durumu vb.) yapıldıktan sonra kutulama işlemlerinin ardından satışa sunulur.

Bu tür ürünleri genellikle sıfır ürünler ile ayırt etmek biraz zordur, dış kasaları yenilenmiş, etiketleri yenilenmiş ve orjinal olarak statik poşetler ile paketlenerek satışa sunulur.

Bu ürünler Kayıt cihazında kullanılması gereken harddisklere oranla yarı yarıya daha ucuz ve kayıt cihazlarında kullanılmayacak derecede riskli ürünlerdir.

Bu tür hilelerle karşı karşıya kalmamak için aşağıda yazılı markaların ürünlerini tercih ederseniz kayıtlarınız daima güvende olacaktır.

Seagate SV35 Serisi ( Minumum Kapasite 1TB )

Seagata SKYHAWK Serisi ( Minumum Kapasite 1TB )

WesternDigital (WD) Purple  ( Minumum Kapasite 1TB )

Satın alacağınız sistemin harddisk'ini kayıt cihazının içine takılmadan önce kontrol etmeniz olası dolandırıcılık risklerini ortadan kaldıracaktır.

 

Harddiskler için ortalama kayıt süreleri ve Yapılan Dolandırıcılıklar

720p 1 Megapixel HD 4 Kameralı bir güvenlik sistemi H264 formatında 25FPS hızında (HD Kalitede) 1TB Harddisk takıldığında ortalama 6-7 gün arasında kayıt yapmaktadır.

1 Megapixel 4 kamera  kayıt süresinin 1TB disk ile FPS kalitesini düşürerek Canlı izleme HD iken, Kayıt çözünürlüğü düşürülerek 15 gün kayıt yaptığını söyleyen firma veya kişilerden uzak durmanızı öneririz.

Bu durumda güvenlik sistemini canlı olarak izlerken  HD olarak izlersiniz ancak herhangi bir olay durumunda kayıt çözünürlüğü düşürüldüğü için kayıtlarınız HD çözünürlükte olmayacaktır.

Firmamız uygulamasını yaptığı tüm güvenlik sistemlerinde orjinal Seagate SKYHAWK serisi 7/24 Çalışabilir tipte güvenlik sistemleri için özel olarak üretilen harddiskler kullanmaktadır.

 

gönderen: ESA Güvenlik
25.03.2017
YORUMLAR

BU YAZIYA YAPILAN BİR YORUM BULUNAMADI. İLK YORUMU YAPAN SİZ OLUN!

BİR YORUM BIRAKIN

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile belirtilmiştir.